Bez kategorii

Bio

23/11/2014

Iza Natasza Czapska

Ukończyła filologię polską (specjalizacja – teatrologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim i dwuletnie Studium Dziennikarskie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Jako stypendystka MEN spędziła rok na Uniwersytecie ELTE w Budapeszcie, pisząc pracę magisterską o wybitnym węgierskim aktorze Peterze Haumannie i Teatrze im. Józefa Katony (Katona Jozsef Szinhaz). Po powrocie do Polski i ukończeniu studiów pracowała równolegle w Teatrze Scena STU (jako konsultant literacki) i w redakcji  kwartalnika „Maszkaron” towarzyszącego całorocznemu Festiwalowi Kraków 2000 (redaktor prowadzący dział plastyczny, artykuły z dziedziny plastyki i teatru).
Od 2001 roku w Warszawie. W latach 2001-2008 była redaktorką działu kultury w „Życiu Warszawy”. W latach 2008-2013 pracowała w Wydziale Teatrów Biura Kultury m. st. Warszawy, odpowiadając także za projekty literackie (m.in. Nagroda Literacka m. st. Warszawy, Nagroda im. R. Kapuścińskiego).
W Biurze Kultury – wraz z Justyną Pankiewicz – stworzyła system stypendialny dla artystów.
Wraz z Fundacją Kultury Bez Barier wdrożyła program mający na celu udostępnianie spektakli, filmów, wystaw osobom niepełnosprawnym (nie tylko ruchowo, ale także głuchym i niewidomym); jednym z elementów programu był Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier (pierwsza tego typu impreza w Polsce), podczas którego odbyło się ponad 50 wydarzeń artystycznych przystosowanych do odbioru przez osoby niepełnosprawne ruchowo i sensorycznie.
Obecnie jest kierownikiem literackim w Teatrze Syrena.

Artykuły m.in. w „Życiu Warszawy”, „Didaskaliach”, „Foyer”, „Teatrze”, „Czasie Kultury”, „Maszkaronie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dramaturgii Polskiej”, „Wprost”, „Jazz Forum”, „Tygodniku Polskim”.
Książki
„Rodzina STU. Pokrewieństwa z wyboru” (współpraca);
„Biała lokomotywa” (redakcja) – książka dokumentująca przyjaźń Jerzego Satanowskiego i Edwarda Stachury; nagrodzona przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych tytułem Książka Zimy 2011/2012;
„Dzienniki Marii Inlender 1902-1907″ (redakcja).
Teatr
„Tuwim dla dorosłych” w reż. Jerzego Satanowskiego, Teatr Roma (współpraca przy scenariuszu).
Audiodeskrypcja  – przystosowanie spektakli i filmów dla osób niewidomych.
Telewizja
Program literacki „Od słowa do słowa” (TVP Kultura).
Radio
Akademickie Radio RAK w Krakowie (materiały reporterskie), Radio RMF (tzw. wspomaganie anteny), AntyRadio (gość w audycjach Piotra „Makaka” Szarłackiego), 2 PR Polskiego Radia (gość w audycjach Tomasza Mościckiego), Radio WNET (autorska audycja Wino i Migdały).
Festiwale
III, IV i V edycje Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego (juror)
VI edycja Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” (juror)

IV Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych (rzecznik prasowy)
Stypendia
Stypendystka Ministerstwa Edukacji Narodowej – Uniwersytet ELTE w Budapeszcie
Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 r.

 

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź